Autentificare
facebook MW pe Facebook
twitter MW pe Twitter
© Mobilewave.ro
versiunea desktop
Inițiator acum 10 ani
PhenNnom
Admin
Ultimul acum 10 ani
ascary
Guru Member
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!

Tigara electronica

416 vizualizări
12 răspunsuri
autor subiect #1
PhenNnom
Admin
2438 mesaje
din 29/07/2008
47 aprecieri
20 noiembrie 2013, 18:08:53 • actualizat 20 noiembrie 2013, 18:42:45 (2 ori)
Reprezinta o alternativa foarte buna pentru cei care vor sa renunte la tigarile clasice. Fata de tigarile clasice, acestea scot abur, nu fum, si nu sunt la fel de periculoase pentru sanatate. Nu zic ca ar fi 100% sanatoase, dar comparativ cu tigarile normale...Acum cativa ani cele mai populare tigari erau cele "e-health", niste specimene care se stricau dupa o saptamana, aveau un gust de ars, multe scurgeri de lichid si bateria abea daca trageai cat echivalentul a 3 tigari normale.
Acum avem alternative mult mai bune, cele mai populare fiind tigarile eGo. Cu un pret mai ridicat decat cele specificate anterior ele ofera :
O baterie mult mai buna, de la 400-500 pana la ~1100 mAh(Tragi lejer 2-3 zile din ele) normala (se desface clearomizorul pentru a se putea incarca) sau pass-through (la baza bateriei are port miniUSB), avantajul celor pass-through este ca puteti sa "vapati" in timp ce este la incarcat.
Rezerva (numita clearomizor) care contine rezistenta si spatiul in care se toarna lichidul (sau aroma). In general incape pana la 1.6ml, unele mai mari suportand chiar 2ml sau mai mult.

Desigur, exista mai multe tipuri de tigari electronice. dar combinatiile care le-am postat eu sunt cele mai ok dpdv financiar si al fiabilitatii.
Recomandarea mea ar fi sa evitati tigarile de pe Okazii care le vedeti la 40-50 de lei. Multe din ele sunt doar "replici" dupa renumitele eGo, Sailebao, etc.
Consider ca putin peste 100 de lei nu inseamna mult pentru o combinatie originala

Eu folosesc o baterie Ego-T in combinatie cu un clearo' Kanger Evod BCC si aroma Hangsen. Recomand si lichidele sa nu fie ceva no-name (Dekang sau Hangsen sunt foarte bune).
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1452110_182184985305619_1811698743_n.jpg

Mai sunt si alti vaperi printre noi ?
Publicitate
Publicitate
#2
Blandu
Art Director
6161 mesaje
din 25/08/2005
20 aprecieri
20 noiembrie 2013, 20:52:41
Am fost eu timp de 3 luni si jumatate. Am facut prostia de a fuma tigari normale (1 pachet) intr-o seara si dimineata nu am mai putut trage din tigara. Ma inecam de imi ieseau ochii. Nici acum nu o mai pot fuma.
Altfel a fost foarte OK. De la economie pana la sanatate le recomand. Dar mare atentie sa nu le combinati cu tigari normale in niciun caz. Eu si acum ma oftic de prostia ce am facut-o. Sper sa ma pot reintoarce la vapat. M-am simtit foarte bine perioada aia. Foarte bine!

Aburi multi!
#3
cypryan
MW Addicted
6350 mesaje
din 01/01/2006
60 aprecieri
20 noiembrie 2013, 21:17:05 • actualizat 20 noiembrie 2013, 21:19:12 (1 ori)
Asta cu tigarrile electronice e cea mai mare teapa si cea mai penibila solutie , cica sa te lasi de fumat :)
Apropo..am 3 ani cateva luni de cand le-am lasat dracului de tigari, chir nu mi-a trebuit sa apelez la prostiile astea, plus ca din ce am auzit ..substantele folosite la aceste porcarii cica ar fi mai periculoase de tigara in sine !!!
Fiecare face ce vrea !!!!
autor subiect #4
PhenNnom
Admin
2438 mesaje
din 29/07/2008
47 aprecieri
20 noiembrie 2013, 22:06:25 • actualizat 20 noiembrie 2013, 22:08:16 (2 ori)
Nimeni nu poate sa dovedeasca cu exacitate ce se afla in cele electronice si cele normale la scara larga. Periculoase sunt amandoua, dar sincer de cand m-am apucat de vapat ma simt mai liber, mai energic, mai plin la buzunar si nu in ultimul rand nu mai am rusinea aia de a deschide gura sa vorbesc in preajma altora din cauza ca acum nu mai am mirosul ala insuportabil de tutun (se intampla sa nu fii acasa, si sa nu ai un pachet de guma de mestecat la tine).
Pentru mine, faptul ca am avut un accident vascular cerebral, doctorii mi-au zis ca este un "must have" sa renunt la analoage. Nici electronica nu mi-au recomandat-o dar au zis ca pentru problema mea riscul este mult mai mic.
Va recomand sa le incercati. Intr-o saptamana economisiti 100 de lei lejer + ca nu iti trebuie nici ambitie foarte mare. Eu am ramas uimit cat de usor am putut sa renunt la obiceiul de a fuma in favoarea unui "setup" decent.
Acum nu mai am nevoie de scrumiera, nu mai fac mizerie... Chiar nu suport scrumul cazut in tastatura sau hainele gaurite din cauza neatentiei. :)
#5
Draculea
MW Addicted
1513 mesaje
din 07/10/2005
18 aprecieri
20 noiembrie 2013, 22:43:40
Am citit un studiu acum vreo doua luni in care se spunea ca tigara electronica este cel putin la fel de nociva ca o tigara obisnuita, cu tutun. Daca mai dau peste articol o sa il postez aici.
#6
ascary
Guru Member
2107 mesaje
din 29/04/2009
37 aprecieri
20 noiembrie 2013, 22:51:25 • actualizat 20 noiembrie 2013, 22:53:06 (1 ori)
Eu am fumat 2 ani NUMAI electronice,pana prin primavara asta cand au inceput sa-mi tiuie urechile iar inima a luat-o razna. Mi-am bagat picioarele si am trecut din nou pe analoage.Mai pufai si acum ,dar doar cand sunt in casa la PC. Oricum tigara electronica este destinata ca sa te lasi de fumat nu sa vapezi o vesnicie. Eu n-am reusit. Tot o mahoarca "sanatoasa" la cafea dimineata e mai buna. Probabil c-am sa mor de cancer,in caz ca nu da peste mine vreo masina intre timp. Va anunt oricum!
#7
cypryan
MW Addicted
6350 mesaje
din 01/01/2006
60 aprecieri
21 noiembrie 2013, 09:44:23
Intr-o saptamana eu m-am lasat de tot, fara sa ma ajute alte obiceiuri, la numeni din familia nu le vine sa creada ca m-am lasat de fumat ...se mmira si acum :) si sa spun drept ma simt mandru cand cunoscutii ma lauda intr0un fel cu o urma de invidie dinspre ce0i care inca fumeaza. :)
Eu cel putin inainte de ma lasa ..nici prin cap nu-mi trecea ca o sa fie ziua in care ma voi lasa de unul singur de fumat, adica nu am avut nici cel mai mic sentiment de rau ca m-am lasat de fumat !!!
Si sa spun drept efectele se cunosc ..in sanatate, mai calm, inainte la preimu nerv ..scoteam tigara...acum sa ma enerveze ceva sau cineva e mult mai greu ca atunci !!! :) sa numai spun ce naspa mi se pare mirosul de tigara , mai aes cel din scrumiera, dar dimineata cand isi aprinde cineva tigara ...prima data simt acel parfum placut de tigara dar dupa cateva momente deja devine oribil... :lol:
#8
ascary
Guru Member
2107 mesaje
din 29/04/2009
37 aprecieri
21 noiembrie 2013, 10:08:27
Bravo tie Cipry,ai vointa!
Sa nu uiti insa ca toata viata ta vei fi totusi un fumator care nu mai fumeaza. Sa fii tare si sa te mentii asa.
#9
cypryan
MW Addicted
6350 mesaje
din 01/01/2006
60 aprecieri
26 noiembrie 2013, 00:25:09 • actualizat 26 noiembrie 2013, 00:29:50 (1 ori)
ascary 21-11-2013 10:08:27
Sa nu uiti insa ca toata viata ta vei fi totusi un fumator care nu mai fumeaza. Sa fii tare si sa te mentii asa.
Nu trebuie sa fiu tare deoarece nu simt ca ma abtin, pur si simplu nu0mi doresc :) iar treaba ca totusi sunt fumator care numai fumeaza, nu stiu ce sa spun !!! :hmm:
Adica nu am nici -o senzatie de a fuma cand vad pe cineva cu tigara in gura, deci vointa de ma lasa de fumat a fost atunci prima saptamana pana m-am rupt de ele, dupa aceea chiar nu am avut nici -o problema !!
E ca si cum un copil sa intarcat !!! :lol:

Sa numai spun ca pe langa tigara mai aveam o problema, le trageam cu energizantele..pur si smplu beam fara motiv, cred ca eram depedent si de alea, ca numai simteam nimic de la ele dupa un timp, mai obosit ma simteam, erau si scumpe al dracu ..ca numai redbulls preferam si trageam si 2 tigari la o doza !!!
#10
ascary
Guru Member
2107 mesaje
din 29/04/2009
37 aprecieri
iPad
26 noiembrie 2013, 17:12:41
Eu le asociez foarte bine cu cafeaua,sau cafeaua cu tigarile :)
autor subiect #11
PhenNnom
Admin
2438 mesaje
din 29/07/2008
47 aprecieri
Opera Mini
30 noiembrie 2013, 02:44:19
Pana de Craciun vreau sa renunt si la digitala, nu cred ca viata e asa grea fara sa scoti fum (fie el si fum... fals :)) )
#12
cypryan
MW Addicted
6350 mesaje
din 01/01/2006
60 aprecieri
30 noiembrie 2013, 11:29:23
ascary 26-11-2013 17:12:41
Eu le asociez foarte bine cu cafeaua,sau cafeaua cu tigarile :)
La mine erau asociate toate trei, numai ca eu serveam cafea ness amigo super tare, bagam vreo 3 lingurite de ness plus 2 lingurite de zahar la o ceasca mica, o frecam de faceam crema aceea de iesea din ceasca..turnam apa si de abia se dizolva, mai puneam si 30 mll de wisky in ceasca, apoi impreuna cu o tigara ...serveam la cafea si o alta tigara la un energizant , parca eram drogat, oricum am terminat cu ibiceiurile astea, ca de asftel ajungeam la spital ....
dar in schimb cu bautura nu prea le agreez, un singur vin imi place si ala de tara , este un soi de vin ...negru ...sa nu zic rosu ( daca stie cineva sa-mi spuna ce soi de vita- de0vie e aceasta sa -mi spuna ), care ma face sa ma simt bine, in rest foarte rara ma servesc cu o bere...tuborg, ca aceea imi place !!!
#13
ascary
Guru Member
2107 mesaje
din 29/04/2009
37 aprecieri
iPad
30 noiembrie 2013, 12:08:35
Mmmm ce minunatie de ness faceai :) O vreme imi faceam si eu dar amestecat cu coca-cola. Tot o bomba. Acum am ramas numai pe cafea la filtru. Alcool nu consum absolut deloc.
Înapoi la Free zone
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
versiunea desktop
0.024⋅4⋅0