Autentificare
facebook MW pe Facebook
twitter MW pe Twitter
© Mobilewave.ro
versiunea desktop
Inițiator acum 11 ani
PhenNnom
Admin
Ultimul acum 10 ani
PhenNnom
Admin
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!

[iPhone iOS 6] Cydia & Tweaks - Discutii generale

92 858 vizualizări
7 răspunsuri
autor subiect #1
PhenNnom
Admin
2438 mesaje
din 29/07/2008
47 aprecieri
07 februarie 2013, 00:46:44
Aici vom purta discutii generale legate de tweak-urile care se gasesc in Cydia, repo-uri, etc.

Inainte de toate recomand o sursa care este de nelipsit din Cydia :
http://sinfuliphonerepo.com (Prietenii stiu de ce)

Eu voi posta o lista cu cateva tweak-uri compatibile iOS 6.1, testate de mine :
Five Icon Dock - Te ajuta sa plasezi 5 icon-uri in dock-ul iPhone-ului
iFile - Un file manager foarte puternic
Safari Download Enabler - Se integreaza excelent cu iFile
DashBoard X - Ofera posibilitatea de a plasa widget-uri in Sprinboard (Ca sa nu mai faca Androizii gura mare:D)
Activator - Maparea butoanelor hardware dupa bunul plac, precum si anumite gesturi touch. Nu imi poate lipsi acest tweak sub nici o forma, mai ales ca imi placea mult sa fac asta pe Windows Mobile
BytaFont - Modifica fontul sistemului de operare si al aplicatiilor
RoqyUSB - Adauga telefonului posibiltatea de USB Mass Storage
Auxo - Inlocuitor excelent al "task managerului", cu preview-uri la aplicatiile deschise, & toggle-uri pentru activare wi-fi, rotate-screen, etc


Edited by Mishulica at 09-02-2013, 21:20
Publicitate
Publicitate
#2
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
09 februarie 2013, 21:14:54 • actualizat 10 februarie 2013, 22:44:50 (9 ori)
Postez si eu o lista de tweakuri interesante pe langa cateva nelamuriri.

  • Auxo
  • BytaFont
  • Five Icon Dock
  • iFile
  • Safari Download Manager
  • Bridge - poti importa in iTunes (iPod si Video player) fisiere audio/video direct de pe telefon
  • Copic - afiseaza pozele de contact
  • f.lux - daca butonati telefonul noaptea sau la lumina slaba recomand, e mai relaxant pt ochi (displayul va lua o tenta galbuie noaptea, iar ziua normal.. total automat). asta o folosesc si pe PC. Detalii http://stereopsis.com/flux/
  • MultiIconMover - daca vreti sa mutati mai multe icoane odata
  • MxTube - download video de pe Youtube
  • NCSettings - toggles pt wifi, brightness, rotate lock, flash, etc in Notification Center. A must, mai ales daca ati avut/aveti Android
  • QuickNote for NotificationCenter - daca vreti sa aveti notite in Notification Center
  • Tab+ - daca vreti sa deschideti mai mult de 8 taburi in Safari
  • Unfold - inlocuieste slide to unlock
  • WeeFlashlight for Notification Center - pt flash rapid
  • Zephyr - gesturi interesante, de exemplu daca vreti sa treceti de la o aplicatie la alta faci un swite din margine cu 1, 2 sau 3 degete (configurezi cum vrei tu). Sau swipe de jos ca sa afisezi ultimele aplicatii deschise (echivalent apasare x2 home). E misto in combinatie cu Auxo.
  • Accelerate - poti mari sau miscora timpul pt animatii. Eu am setat pe "Sprinter". Pare mai rapid.
  • Activator - initial am subestimat aplicatia asta.. Dar e TARE. Cum zicea si PhenNnom poti mapa diferite actiune/aplicatii in anumite situatii (ex: homescreen, in aplicatie, lockscreen, etc)
  • BluriedNCBackground - face Notification Center transparent cu un efect de blur.
  • Orbit for IOS 4+ - a se folosi in combinatie cu Activator pt pinch pe homescreen. Aveti un preview la pagini ca si pe launcherele Android.
  • Pull to Dismiss - inlatura rapid tastatura cu un gesture
  • Springtomize - practic cu asta configurezi "launcherul" iOS. Poti schimba nr de icoane in dock, animatii, app switcehr, icoane homescreen, dezactiva animite tweakuri, etc
  • Jukebox - poti controla muzica direct din Notification Center
  • Webscrollian - pt un scroll mai rapid in browser (si alte aplicatii ce folosesc engine-ul webkit/web view). Asta daca v-ati obisnuit cu scrollul uber rapid de la Android  :D.
DisplayCandy parea interesant dar nu merge pe iOS 6.1 (cel putin pe iPhone5).

Acum intrebari pt cei care au mai multa experienta (PhenNnom, slash, etc..), eu sunt incepator (noob):
La aplicatiile media player, file manager pe care le-am incercat de pe AppStore am observat ceva. Toate au "Local Storage", si acolo se salveaza fisirele media. De exemplu daca salvezi ceva in aplicatia "Media Player" nu mai poti deschide cu un alt player.
Am vazut cu iFile ca salveaza undeva in /var/mobile/Applications/<UID?>/Documents.

Intrebarea mea este: gasesc ceva player video calumea rooted pe iOS 6.1 cu support pt iPhone 5? Ceva echivalent cu MXVideo si BsPlayer de pe Android, deci sa aibe si suport pt subtitrari. Vreau rooted pt ca nu imi place ideea de non-shared storage.
Aceasi intrebare in legatura cu un player audio..
Am testat VLC, RushPlayer, SMusic. Slabe..

Legat de auto correct am găsit ceva pe cydia, ManualCorrect, care face sa functioneze ca pe Android. Dar e buggy... face majuscula la fiecare cuvânt. A trebuit sa o sterg . Stiti ceva care functioneaza corect?

Si inca o nelamurire. De cand i-am facut jailbreak si am instalat tot felu de tweakuri am observat ca are probleme cu memoria RAM. De exemplu, eram in browser, aveam cateva taburi deschise. Erau toate incarcate si cand trec la altu iara astept sa se reincarce.. ca si cum ar fi ramas fara memorie si ar fi "eliberat" paginiile din taburi. Aveti idee ce ar consuma din cele insirate atata memorie?
Sau mai bine zis: exista un task manager pt iOS 6.x?. N-am gasit nimic interesant pe AppStore, numa din alea ce iti listau procesle dar nu afisau informatii folositoare cum ar fi consumul de RAM.
(probabil exista top/htop via consola, n-am incercat asta)

Ce tweakuri mai recomandati?
#3
slash
MW Veteran
735 mesaje
din 29/03/2009
57 aprecieri
10 februarie 2013, 00:46:15
Marea majoritate a aplicatiilor semnate sunt cu storage-ul lor propriu.. aiurea, stiu. Este XBMC pt iOS, eu inca nu l-am icercat.

Pt. subtitrari folosesc OPlayer (merge si AVPlayer are si cateva chestii in plus, dar si lipsuri). Totusi, ambele au folderul lor de stocare.

Taskmanager nici eu nu am gasit. Si in store slabe sanse, in Cydia nu am cautat. Singurul lucru folositor din store a fost ceva ce comprima RAM-ul (System) dar inchidea si aplicatiile din bg. Oricum, nu putea da kill la procese..
#4
JokerBoy
MW Addicted
4952 mesaje
din 21/07/2005
22 aprecieri
10 februarie 2013, 21:18:38
appcent - arata progresul in procente cand instalezi o aplicatie
killbackground - un kill all tasks
swipeselection - a must!
zeppelin - schimbi logo-ul operatorului GSM
ipa installer console - instalezi ipa-uri din consola (necesita appsync)
localiapstore - triseaza cumparaturile in-app.
#5
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
10 februarie 2013, 22:34:02 • actualizat 10 februarie 2013, 23:15:28 (1 ori)
Am inteles slash. Asta e, mai sapam  :D

Nu credeam ca o sa-mi placa asa de mult iOS-ul. Gasesti tot felu de tweakuri pe Cydia, care subtil imbunatateste sistemul de operare. Adevarul e ca daca esti obisnuit cu Android ai mult de sapat si testat.. Multe dintre tweakurile de pe Cydia nu sunt compatibile cu iOS 6.x.

Un lucru ce nu mi-a placut la browserul iOS: scrollul. Eu fiind obisnuit cu Android unde merge foarte rapid. Am rezolvat cu Webscrollian.

Printre alte tweakuri/aplicatii incercate: Accelerate, Activator, BluriedNCBackground, Orbit for IOS 4+, Pull to Dismiss, Springtomize 2, Jukebox. Le-am daugat in primul meu post de pe topic cu o scurta descriere.

Asa arata Notification Center la mine:
http://i.imgur.com/SWhoo1u.jpg
Tweakuri folosite: BluriedNCBackground, NCSettings, QuickNote, Jukebox.

@JokerBoy misto appcent si SwipeSelection
#6
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
12 februarie 2013, 21:02:24
Sunt 2 aplicatii ce afiseaza cat RAM consuma aplicatiile in parte.. dar din pacate sunt pt iOS 4 :(. Despre MemTool si SysInfoPlus e vorba)

Alte tweakuri ce recomand:
  • FullForce for Phone - pt iphone 5. scaleaza (resize) aplicatiile ce nu au fost proiectate pt rezolutia lui iphone5
  • Photo Organizer - poti crea albume in aplicatia stock Photos. Daca copiezi din Camera Roll in alt album ele vor aparea in ambele albume, insa daca stergi din Camera Roll vad ca raman in album ulterior creat.
  • Swipebright - puteti regla luminozitatea tragand in zona Status bar-ului. Ca si pe telefonale Samsung cu Android.. Uneori devine enervant, l-am dezactivat momentan. Poate intereseaza pe careva..
  • Unlimtones - poti downloada ringtones cat si seta/edita din melodiile de pe telefon
Ce aplicatie de backup & restore pt tweakuri si setarile Cydia recomandati? Am vazut ca este PkgBackup pt pachete.. mi-ar trebui all in one daca exista. Asta in cazul in care vrei sa faci update la firmare si sa nu o i-au de la capat manual
#7
DSF
zZz ツ
6921 mesaje
din 28/04/2005
281 aprecieri
iPhone
22 aprilie 2013, 16:53:28
slash 10-02-2013 00:46:15
Marea majoritate a aplicatiilor semnate sunt cu storage-ul lor propriu.. aiurea, stiu.
Problema se rezolva prin symlink. Ce e nasol e ca trebuie facute manual symlinkurile pt fiecare aplicatie. De exemplu am HD player si Rockplayer2. Am sters folderul Documents si am pus in directorul root al playerului symlink-ul de la folderul Documents de la celalalt player. Asa vad videourile respective in ambele playere..

Cu iFile se pot creea symlinks.

Sursa: http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1464236
autor subiect #8
PhenNnom
Admin
2438 mesaje
din 29/07/2008
47 aprecieri
iPhone
19 octombrie 2013, 20:33:41
SPAPA este un tweak ce se vrea a fi un fel de keylogger. Mai exact el afiseaza ce aplicatii au fost executate pe iPhone. Foarte util cand lasi iPhone-ul nesupravegheat. Pe mine m-ar ajuta sa stiu daca prietena ma mai controleaza la mesaje si apeluri cand nu sunt atent sau dorm. Imi e dor de iOS 6 :(, dar imbunatatirile din iOS 7 sunt destul de ok incat sa am rabdare cu jailbreak-ul. Am citit toata lista voastra de tweak-uri si am inceput sa oftez.
Înapoi la Modding iPhone
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
versiunea desktop
0.030⋅4⋅0