Autentificare
facebook MW pe Facebook
twitter MW pe Twitter
© Mobilewave.ro
versiunea desktop
Inițiator acum 11 ani
chester
MW Addicted
Ultimul acum 7 ani
relu
MW Moderator
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!

Windows Mobile 6.5 pe Omnia

21 884 vizualizări
141 răspunsuri
autor subiect #1
chester
MW Addicted
1779 mesaje
din 12/08/2007
7 aprecieri
29 mai 2009, 18:49:07
Deja topicul despre update pentru Omnia e stufos si am vazut ca interesul pt WinMo 6.5 creste odata cu apropierea lansarii acestuia. Si eu mi-am pus ieri un rom de 6.5 facut de shokka9 bazat pe ultima versiune de 6.1 (ID1).
Chestia e ca are destul de multe bug-uri si nu e destul de stabil. Haideti sa vorbim aici despre chestiile generale ce tin de WinMo 6.5. Pt aplicatii si altele se poate deschide un alt topic.
Publicitate
Publicitate
theonesm
Începător
26 mesaje
din 18/01/2009
29 mai 2009, 20:50:08 • actualizat 29 mai 2009, 20:51:26 (1 ori)
am testat si eu WM 6.5! Primele chestii pe care le-eam remarcat sunt ca se misca mult mai repede prin meniuri, arata mai bine decat 6.1 si butoanele din meniuri sunt mai accesibile. partea proasta este ca bateria este praf, ma tinea maxim 2 zile, chiar una daca ma jucam pe el putin si f multe buguri... am trecut din nou la 6.1 pana vor aparea versiuni mai bune...
autor subiect #3
chester
MW Addicted
1779 mesaje
din 12/08/2007
7 aprecieri
30 mai 2009, 17:48:00
Bug-urile pe care le-am observat pana acum:
-Unele setari nu raman asa cum le-ai modificat tu(de ex: ceasul si data s-a blocat aseara la ora 23:09 si asa a ramas pana dimineata)
-Meniul HoneyComb nu poate fi modificat decat prin foarte multe programe
-Meniul titanium are imi da multe erori si din nou, este greu customizabil
-Autonomia bateriei a scazut desi partea de phone e bazata pe ID1.
-Are probleme atat la redarea video cat si audio(la audio mai ales in casti)
-Functia de Optical Mouse a disparut (am citit undeva ca in rom-ul lui @sector aceasta optiune exista dar are crash-uri frecvente)

Cam atat. Per total nu se merita sa faceti upgrade inca...
sebytzzza
MW Liker
79 mesaje
din 02/12/2008
06 iunie 2009, 17:29:55
chester nici cu romul cu 6.5 postat de ascary nu se merita ???
Ultimul ROM wm6.5

http://forum.ppcwarez.org/viewtopic.php?f=139&t=66483  :D
autor subiect #5
chester
MW Addicted
1779 mesaje
din 12/08/2007
7 aprecieri
06 iunie 2009, 17:37:29
Stiu. Luasem un rom destul de bun tot de 6.5 insa unele buguri tot erau prezente. Cele mai suparatoare erau cele de pe partea audio. Tot ele m-au facut sa revin la 6.1... este unul putin modificat de cineva de pe MoDaCo.

Anyway, urmatoarea data cand o sa mai fac un update la 6.5 o sa fie dupa lansarea oficiala. Atunci baietii chiar au cu ce sa lucreze. Sa speram ca o sa fie bine...
ascary
Guru Member
2107 mesaje
din 29/04/2009
37 aprecieri
06 iunie 2009, 19:07:49 • actualizat 06 iunie 2009, 19:12:21 (2 ori)
Acum ce sa zic, mie imi place sa flashuiesc.E adevarat,versiunile neoficiale ale winmo6.5 au si unele minusuri,insa daca ai puterea sa treci peste ele este okay.
Mie imi place ca pot sa-mi instalez singur cam ce-mi place fara a-mi mai fi frica ca nu am unde.
Interfata lui Titanium,este adevarat,nu este customizabila insa se gasesc pe site-urile dedicate teme prin care poti sa schimbi cate ceva,in general icoane.
La baterie nu am remarcat vreo schimbare fata de wm6.1...chiar spusesem intr-un post anterior ca in general ma tine 4-5 zile cu toate ca sunt foarte departe de un releu orange.
Cred ca mai mult tine de gusturi.Pe Modaco si pe samsung-omnia.org o sa gasiti o groaza de baieti ce au cu totul alta parere.
Insa cum zice si Chester e mai bine sa se astepte versiunea oficiala pentru a evita eventualele neplaceri.
Cat despre mine...am si uitat cum mai arata winmo6.1 :-)

O alta versiune extrem de rapida si foarte stabila:

http://forum.ppcwarez.org/viewtopic.php?f=139&t=66483
steff195
MW Addicted
1347 mesaje
din 17/10/2008
06 iunie 2009, 19:18:15 • actualizat 06 iunie 2009, 19:24:25 (1 ori)
O chestie care nu mi-a placut cand mi-am pus 6.5 a fost ca nu mai aveai programele la programe, setarile la setari, era totul pus in acel fagure ciudat, un fel de amalgam. :down:
Deci daca si versiunea oficiala va fi la fel, cred ca o sa raman la 6.1.
Pe de alta parte, ma gandesc ca asta a fost acum ceva timp, si probabil la vremea aceea asa arata, intre timp poate s-a remediat acest aspect. Poate versiunea finala nici macar nu va mai arata asa. Poate doar ce e scurs acum e doar o strategie Microsoft, ca la urma, la versiunea oficiala sa ai o revelatie, vazand atatea schimbari. Poate...

Alta chestie care nu imi place e today-ul acela cu chestii stil lista... aiurea rau de tot... nici macar desktop-ul, sa zic asa, nu mai poate respira. Ma rog, nu prea pe gustul meu... Inteleg ca se vrea sa fie cat mai finger-friendly si sa ai acces cat mai repede la tot, dar atunci inseamna ca stau prost la capitolul imaginatie. Mie chiar nu imi place sa am totul pe desktop, prefer sa am placerea de a naviga prin meniu, ca nu ma alearga nimeni... si sa am un desktop cat mai relaxant si simplu.
Nu dati cu pietre... am spus si eu cum imi place mie...  ;)

L.E.: Si inca ceva, ideea de a nu mai avea mouse nu m-a incantat... din ce am mai citit asa pe net, am inteles ca se lucra la acest aspect, dar nu stiu in ce masura s-a rezolvat... ca nu am mai urmarit.
Poate ne spui tu Ascary, ca ai umblat mai recent cu 6.5.  ;)
ascary
Guru Member
2107 mesaje
din 29/04/2009
37 aprecieri
06 iunie 2009, 19:44:19
Pointerul intradevar a disparut ca si modul landscape (insa nu pe versiunea mea,21215).Insa se activeaza automat (landscape) in aplicatiile IGO8 si YouTube.
Cel mai deosebit este insa faptul (pe care l-ai remarcat si tu) ca e foarte finger-friendly. Pentru cazuri mai deosebite am o cutie de chibrituri permanent in buzunar :-) (stylusul l-am pierdut demult)
De apreciat insa munca unor oameni care vor sa anticipeze versiunea finala si oficiala a lui wm6.5
Dupa cum te cunosc nu m-ar mira sa te vad si pe tine lucrand la o varianta wm7 :-) si sigur ve-i gasi multi fani.

In rest mai toate aplicatiile obisnuite pe care le folositi si voi le folosesc si eu...mai putin cele ce tin de interfata.
autor subiect #9
chester
MW Addicted
1779 mesaje
din 12/08/2007
7 aprecieri
SAMSUNG-SGH-i900
06 iunie 2009, 23:56:57 • actualizat 06 iunie 2009, 23:58:25 (1 ori)
modul landscape mie imi mergea la ambele versiuni testate.

cat despre meniul honeycombe care inlocuieste meniul start traditional si meniul titanium vor fi prezente si pe versiunea oficiala.
chestia e ca meniul start traditional poate fi activat prin bifarea optiunei large menu din setari  :P
odyn_n
MW Luver
108 mesaje
din 26/05/2009
11 iunie 2009, 11:05:33
ascary 06-06-2009 19:44:19
Pointerul intradevar a disparut ca si modul landscape (insa nu pe versiunea mea,21215).Insa se activeaza automat (landscape) in aplicatiile IGO8 si YouTube.
Cel mai deosebit este insa faptul (pe care l-ai remarcat si tu) ca e foarte finger-friendly. Pentru cazuri mai deosebite am o cutie de chibrituri permanent in buzunar :-) (stylusul l-am pierdut demult)
De apreciat insa munca unor oameni care vor sa anticipeze versiunea finala si oficiala a lui wm6.5
Dupa cum te cunosc nu m-ar mira sa te vad si pe tine lucrand la o varianta wm7 :-) si sigur ve-i gasi multi fani.

In rest mai toate aplicatiile obisnuite pe care le folositi si voi le folosesc si eu...mai putin cele ce tin de interfata.
Ce durata de viata are bateria pe versiunea ta? Am inteles ca sunt probleme cu bateria pe wm 6.5!
kpyhere
Începător
11 mesaje
din 25/06/2009
16 iulie 2009, 19:27:36
Ma poate ajuta cineva, va rog ? Vreau sa instalez Windows mobile 6.5 pe omnia 16 GB.
Un add la kpy_here va rog, pentru cei dispusi sa ma ajute putin. Multumesc.

kpyhere
erycx
Începător
49 mesaje
din 30/12/2008
23 noiembrie 2009, 21:55:36 • actualizat 23 noiembrie 2009, 22:02:05 (1 ori)
Pentru cei care nu sunt hotarati sau se tem sa treaca la WinMo 6.5 vreau sa ii incurajez si sa le spun ca nu este foarte greu, ci chiar simplu. Un update de ROM dureaza 3 minute si 5 secunde(cronometrat personal). Am avut vreo 5-6 versiuni pana acum de 6.5 si nu am intampinat nicio problema(in curand o sa incerc un ROM de WinMo 6.5.3). In general folosesc ROM-uri facute de Ryzry si sunt foarte multumit. Bateria tine ca pe 6.1 si este stabil, plus ca arata mult mai bine si este mai practic cu butonul OK/Start dreapta jos. Bafta!
Multi vor spune ca 6.1 este mai stabil etc. E parerea lor. Puteti incerca si apoi sa luati o hotarare. Eu unul nu m-as intoarce la 6.1 vreodata, mai ales ca dezvoltarea ROM-urilor de 6.5 a luat avant si apar mereu versiuni interesante. Si cine stie, poate in primavara ne vom delecta si cu WinMo 7.
dannytelo
MW Lurker
392 mesaje
din 05/01/2009
25 noiembrie 2009, 23:17:18
Inca putina rabdare si apare si WM6.5 oficial :coolup:

News
Samsung Epix gets the official Windows Mobile 6.5 nod
View link

Microsoft officially announced the Samsung Epix will get official Windows Mobile 6.5 support. There is no official word yet of when, but I suspect late October/early November of 2009.

If trashcan’s unofficial Windows Mobile 6.5 releases are any indication of what the official release will look like, Epix owners are in for for a real treat.

Lets just hope in this upgrade Samsung can fix the problems with the GPS, notifications and audio cut-outs. We may finally have a stable phone after everything is said and done.

Even if this isn’t a silver bullet fix for all of the problems that plague the Epix, it’s a step in the right direction.
:type:
oana2009
MW Veteran
608 mesaje
din 23/11/2008
25 noiembrie 2009, 23:39:33
:coolup: super....atunci poate o sa o pot pune si eu pe tel...aceea sigur nu o sa aiba probleme plus ca e oficiala:X tnx dannytelo:D
Publicitate
Publicitate
steff195
MW Addicted
1347 mesaje
din 17/10/2008
26 noiembrie 2009, 11:14:51 • actualizat 26 noiembrie 2009, 11:15:29 (1 ori)
Pai si unde scrie de Omnia? Eu vreau pentru Omnia dom'le!  :D :smokie:
Vreau sa rezolve (odata) problema mouse-ului la 6.5., e singura chestie care nu au putut baietii de pe forumuri s-o rezolve ci doar Samsung, ca asa nu-mi trebuie ce scoate Samsung, parca vad un build destul de vechi... mie oricum imi merge foarte bine ce am acum. Super multumit!
Înapoi la Samsung Omnia
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
versiunea desktop
0.022⋅4⋅0