Autentificare
facebook MW pe Facebook
twitter MW pe Twitter
© Mobilewave.ro
versiunea desktop
Inițiator acum 15 ani
ZMEU.NET
Acces restricționat
Ultimul acum 10 ani
PhenNnom
Admin
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!

iPhone 3G

12 775 vizualizări
462 răspunsuri
#76
filip
MW Addicted
2171 mesaje
din 06/02/2008
50% warn
Symbian
24 august 2008, 10:46:59
Pai asta inseamna ca si N70 e mai capabil decat iPhone 3G. Nu stiu ce sa cred, e prea restrictionat telefonul asta.
Publicitate
Publicitate
#77
modoran
MW Addicted
7608 mesaje
din 26/01/2006
38 aprecieri
24 august 2008, 11:25:48
iPhone e conceput pentru alt gen de oameni, nu pentru cei care vor sa il folosesc ca sa stea pe wap, dau o groaza de bani pe el, dar dupa aia tot ei se plang ca nu merge wapul :lol:
Pai daca aveti bani sa dati pe telefoane mai scumpe decat un laptop ar trebui sa aveti bani sa platiti si traficul de date efectuat.

Dar asta spune multe despre modul de gandire al unora :_death:
#78
Mbqccd
MW Addicted
805 mesaje
din 13/05/2006
Windows CE
24 august 2008, 12:05:55
Si sunt doar 1000 Mb(  :D nici măcar 1024 Mb) la abonamentul mai mic. Când mă gândesc ce repede se vor consuma acești mb prin 3g... mie prin edge nu-mi ajung 1.5 Gb( Internet Unlimited Start) pe lună( dar prețul suplimentar este de 0.7€/ 100 mb la mine iar la abonamentul de iphone dacă nu mă înșel este de 0.03€/1 mb...)
Dacă mă gândesc ce înseamnă să plătești abonamentul de 59€ 2 ani, costurile suplimentare si la ce preț ajunge Iphone sub nicio formă nu-l voi cumpăra. Îmi voi modifica abonamentul la 6 Gb, îmi iau Touch Pro sau Diamond si tot ies în câștig...
Si mi se pare ciudat cum un telefon ca acest mărit si lăudat dispozitiv de comunicare creat de Apple nu are MMS, bun că trimiți mail-uri, de parcă de pe un banal telefon cu java utilizând opera mini 4.1 nu poți naviga in condiții asemănătoare ca pe un calculator, inclusiv în pagina de mail de la google sau yahoo. Eu mai folosesc si MMS-ul, nu au toți internet/wap pe telefon si unele lucruri se transmit mai frumos prin MMS decât printr-un SMS.
Telefon 3g si nu are apeluri video? Să așteptăm versiunea Iphone 3G Full, versiune demo pentru așa ceva  :D
Iar cu wap-ul nu înțeleg, nu merge cu apn wap sau nu merg paginile de wap in mărețul browser de internet( bun, dacă-i la fel ca cel de la Iphone simplu).
#79
wurdulak
MW Addicted
2320 mesaje
din 11/02/2006
30% warn
Symbian
24 august 2008, 12:11:22
din pacate nu doar la wap are restrictii...
:angry: si nu cred ca daca am de dat atat pe el,trebuie sa platesc lunar sute de lei pt. wap,e o mentalitate proasta,de miner,care zice ca aia cu limuzine au si bani de benzina! :roll:
#80
uzzi
MW Veteran
610 mesaje
din 10/01/2006
10% warn
Symbian
25 august 2008, 01:02:15
acum pe bune,aia care stau la coada pt el or fi drogati,sedati,sau ce naiba au?eu cred ca au traume din copilarie :)))
#81
stargate
MW Addicted
2400 mesaje
din 22/02/2006
25 august 2008, 09:22:46
Get real.

Din toate telefoanele mele mentionate sub usernameul meu folosesc in fiecare zi iPhoneul (da... nu cel 3g) pe Vodafone si SPV C600 pe Orange. M-am jucat si cu Diamondul si vreau sa-l cumpar dar nu se compara la hardware, aspect si ergonomie nici macar cu iphoneul normal. Din punctul meu de vedere (si sunt umblat pe mai toate platformele mobile) iphoneul are cele mai bune caracteristici de pe piata la urmatoarele:

- cel mai bun display
- cel mai usor de folosit prin touch (Doamne nu comparati ecranul PRASTIE al lui Diamond cu ce face iphoneul cand vine vorba de atingere cu degetul)
- cel mai usor de navigat prin meniuri
- cel mai bun browser
- cea mai usor de folosit tastatura virtuala
- cel mai bun pentru mp3uri (are spatiu enorm, merge cu ORICE casti cu mufa jack, se aude sublim, playerul are tot ce iti trebuie)

Daca o sa va jucati cu un iphone cateva luni si apoi va jucati cu un Diamond o sa aveti o impresie foarte puternica ca Diamondul este o copie slaba. Au incercat sa faca totul a la iphone dar nu reusesc.

Diamondul e WM si eu in totdeauna il voi prefera inaintea iphoneului dar nu este valabil pentru mine ca sunt foarte techie... majoritatea oamenilor nu sunt si se uita la altceva decat viteza pe internet si aplicatii... vor un telefon care sa arate bine, sa fie subtire, usor de folosit (fara sa scoti bete din el si sa apesi pe el sau sa folosesti tastele la infinit). Oamenii astia nu sunt manelari/cocalari... iar cine crede asa ceva cade el mai mult in extrema asta.

N-are video call si MMS? Couldn't care less... si spuneti-mi drept ca le folositi frecvent. Chiar imi place la nebunie faptul ca un producator a tras linie si a zis NU! Astea sunt niste aberatii tehnologice care nu isi au rostul intr-un telefon pentru mase. Ca a ajuns la noi la preturi imense e altceva... dar in US pretul mic si facilitatile lui il fac alegerea ideala pentru muuuuuuuuulta lume.
#82
filip
MW Addicted
2171 mesaje
din 06/02/2008
50% warn
Symbian
25 august 2008, 09:45:53
Poti sa bagi mp3-uri de pe pc pe el. Sau trebuiesc cumparate fiecare in parte de pe iTunes sau cum s-o chema? :)) E prea restrictionat, iti faci treaba mai bine cu un N95.
#83
lenzexe
MW Addicted
1882 mesaje
din 29/01/2006
25 august 2008, 09:56:23
stargate: ai dreptate in mare masura la ce e mai bun..dar in rest si aici vorbim de nenumarate functii e prastie..nu e nevoie sa fie reamintite...daca ar fi avut un pret decent poate l-ar lua destula lume, dar asa .. :)
#84
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
25 august 2008, 10:02:50
sunt de aceeasi parere cu tine Stargate,
dar simplul fapt ca Diamond are WM ma face sa-l aleg!
plusurile pe care le are WM anuleaza toate atuurile lui Iphone!
e totusi ciudat ca un telefon sa nu poata trimite/primi MMS-uri, sa nu faca Apel Video si sa nu filmeaze
#85
stargate
MW Addicted
2400 mesaje
din 22/02/2006
25 august 2008, 10:20:37
Poti sa bagi mp3uri la fel de usor (de fapt identic - e acelasi soft) cum bagi pe ipod. Este complet gratuit - dai add la folder si le baga. Da, intr-adevar daca vrei sa cumperi ceva e marfa ca poti... asa e si moral... dar nu te opreste sub nici o forma sa pui muzica ta pe telefon direct de pe hddul tau.

Din punctul meu de vedere N95ul e mult mai restrictionat pentru ca nu te lasa sa lansezi aplicatii nesemnate...

Cum am zis si in postul meu - aleg oricand Diamondul peste iphone... dar eu nu reprezint marea majoritate a userilor.

Bottom line este ca iphoneul este un telefon extrem de reusit! Nu mai aruncati cu noroi aiurea in el - mai ales cand nu stiti despre ce e vorba!!! Am citit atatea aberatii pe acest thread care vin de la oameni ca au auzit ei pe nu stiu ce forum ca nu stiu ce... fratilor tineti-l in mana mai mult de o saptamana si apoi aveti justificarea sa veniti aici si sa postati pareri detaliate despre el.
#86
uzzi
MW Veteran
610 mesaje
din 10/01/2006
10% warn
Symbian
25 august 2008, 11:28:01
stargate 25-08-2008 09:22:46
Get real.

Din toate telefoanele mele mentionate sub usernameul meu folosesc in fiecare zi iPhoneul (da... nu cel 3g) pe Vodafone si SPV C600 pe Orange. M-am jucat si cu Diamondul si vreau sa-l cumpar dar nu se compara la hardware, aspect si ergonomie nici macar cu iphoneul normal. Din punctul meu de vedere (si sunt umblat pe mai toate platformele mobile) iphoneul are cele mai bune caracteristici de pe piata la urmatoarele:

- cel mai bun display
- cel mai usor de folosit prin touch (Doamne nu comparati ecranul PRASTIE al lui Diamond cu ce face iphoneul cand vine vorba de atingere cu degetul)
- cel mai usor de navigat prin meniuri
- cel mai bun browser
- cea mai usor de folosit tastatura virtuala
- cel mai bun pentru mp3uri (are spatiu enorm, merge cu ORICE casti cu mufa jack, se aude sublim, playerul are tot ce iti trebuie)

Daca o sa va jucati cu un iphone cateva luni si apoi va jucati cu un Diamond o sa aveti o impresie foarte puternica ca Diamondul este o copie slaba. Au incercat sa faca totul a la iphone dar nu reusesc.

Diamondul e WM si eu in totdeauna il voi prefera inaintea iphoneului dar nu este valabil pentru mine ca sunt foarte techie... majoritatea oamenilor nu sunt si se uita la altceva decat viteza pe internet si aplicatii... vor un telefon care sa arate bine, sa fie subtire, usor de folosit (fara sa scoti bete din el si sa apesi pe el sau sa folosesti tastele la infinit). Oamenii astia nu sunt manelari/cocalari... iar cine crede asa ceva cade el mai mult in extrema asta.

N-are video call si MMS? Couldn't care less... si spuneti-mi drept ca le folositi frecvent. Chiar imi place la nebunie faptul ca un producator a tras linie si a zis NU! Astea sunt niste aberatii tehnologice care nu isi au rostul intr-un telefon pentru mase. Ca a ajuns la noi la preturi imense e altceva... dar in US pretul mic si facilitatile lui il fac alegerea ideala pentru muuuuuuuuulta lume.
Lol inca unul drogat..am tinut iphone-ul normal,dar nimic interesant pt a da atatia bani pe el,cutie de conserve.(il aduse-se fratele meu din afara)asa ca l-am vandut imediat.ce ati vazut asa frumos la el nu pot intelege.ca sa nu mai spun ca e asa de lat incat e incomod sa il tii in timp ce vorbesti la el..
#87
BigCall
MW Veteran
731 mesaje
din 01/04/2008
1 aprecieri
25 august 2008, 11:50:34 • actualizat 25 august 2008, 11:57:49 (1 ori)
Lol inca unul drogat..am tinut iphone-ul normal,dar nimic interesant pt a da atatia bani pe el
Baieti sunt fan 100% al device-urilor cu windows mobile!Nu am avut ocazia sa testez un iPhone dar...sunt convins ca are si acesta atuurile sale.Va dau un exemplu elocvent:Nokia n95 un telefon extraordinar dar Simbianul...(pacat daca avea Windows Mobile pe el era perfect).Sunt multe persoane care nu au habar in a instala o aplicatie ,un joc,a configura un aparat cu win mobile asa ca prefera telefoane gen iPhone care au interfata draguta, mai usor de utilizat si s-a facut mult tam-tam cu el dar e prea scump frate(pentru ceea ce poate).
Ideea este ca nu avem nici un drept sa-i criticam noi pe utilizatorii si fanii iPhonului,fiecare cu gusturile personale.
#88
uzzi
MW Veteran
610 mesaje
din 10/01/2006
10% warn
Symbian
25 august 2008, 12:57:09
ai dreptate.vind si eu cutii de pateu goale desenate frumos.astept oferte. :)
#89
Draculea
MW Addicted
1513 mesaje
din 07/10/2005
18 aprecieri
25 august 2008, 13:23:33
despre touch la Iphone...jos palaria si tastatura virtuala la fel, da in rest...L-am avut de la un verisor vreo 2 zile si m-am plictisit pe el...alpicatii doar cateva de la 5-6 siteuri special pentru el...in rest...Am acum un N73 de vreo 3 sapt si inca nu m-am saturat sa testez toate aplicatiile si toate lucrurile pe care le face. Si daca ar fi sa comparam preturile :death:. Nu zic ca acum e mai bun N73 decat el ca nu compar un proceso de 600Mhz cu unul de 220 da dupa cum s-a mai spus prea multe restrictii...
Publicitate
Publicitate
#90
florinet4
MW Addicted
1917 mesaje
din 29/08/2006
25 august 2008, 13:39:10 • actualizat 25 august 2008, 13:43:57 (1 ori)
12 reasons to buy Windows Mobile phone instead of iPhone 3G
July 11, 2008 [Pocket PC phone] | By Edward J. R.

iPhone 3G goes on sale today worldwide, but we would like to point out that in many respects Windows Mobile phones are superior to iPhone 3G.

Here are the reasons:
1.) 3rd party applications in iPhone 3G cannot run in background: only one application can run at any given time in iPhone 3G so no background running of applications possible! In Windows Mobile phone several (many) applications can run at the same time so it is possible for example to simultaneously run in Windows Mobile: a) downloading a 50 MB MP3 file with a podcast, b) IM chatting with somebody including native Skype client for windows Mobile or native Live Messenger from Microsoft, c) edit Office documents, d) browse Internet, e) make a phone call, etc.
2.) iPhone 3G has resolution of only 480x320 what is 2 times less than VGA (640x480) and W-VGA (wide VGA = 800x480) used in several Windows Mobile phones, what practically means: you can read more text on the display at once and everything is sharper
3.) camera in iPhone 3G is inferior to camera in many Windows Mobile phones: it has only 2 megapixels compared to 3 to 5 megapixels in Windows Mobile phones and it does not have auto-focus - also present in many Windows Mobile phones
4.) one cannot record videos with built-in camera of iPhone 3G, what is possible up to resolution of 640x480 pixels and 30 FPS (frames per second) in Windows Mobile phones
5.) iPhone 3G supports HSDPA of maximal speed only 3.6 MB/second, while some Windows Mobile phones (including HTC Touch Diamond) suppport HSDPA of speed 7.2 MB/second
6.) iPhone 3G does not have exchangeable battery that all Windows Mobile phones have, but only built-in battery so if you run out of battery you cannot replace it to prolong battery life - as it is possible with Windows Mobile phones
7.) original (i.e. from Microsoft) Office Mobile is built-in in each Windows Mobile phone and allows not only for viewing but also for editing of Office documents, so there is no need ot buy 3rd party software for it
8.) there is much more 3rd party applications (programs) for Windows Mobile: over 20,000 compared to 500 for iPhone 3G
9.) to make applications for Windows Mobile one needs either PC computer or Mac but to make applications for iPhone 3G one needs to buy a Mac computer - if you don't have Mac computer then you cannot develop applications for iPhone 3G
10.) most Windows Mobile phones come without SIM lock so they can be used at any operator in given country and with SIM cards from abroad (important when traveling and you want to use local prepaid SIM card to avoid International roaming fees) while iPhone 3G has SIM lock and can work with only this operator at which it has been purchased
11.) iPhone 3G has capacitive touch-screen meaning that it must be used with fingers and that it cannot be used with stylus or fingernails (what women like)
12.) iPhone 3G has no physical keyboard or keypad, so users have no choice but to use virtual keyboards on the display while Windows Mobile offers phones in various form-factors, including such that have both touch-screen and a physical QWERTY keyboard
Conclusion: do not buy iPhone 3G but instead buy one of many Windows Mobile phones!
Înapoi la iOS
Topicuri similare
kiusro
acum 10 ani
5
645 vizualizări
iphone 3gs update !!! în iOS  
Deschis de catacam66 ⋅ acum 13 ani
Arrow
acum 10 ani
28
11 270 vizualizări
Cum pot decoda iPhone 3G? în iOS  
Deschis de -=DyK=- ⋅ acum 15 ani 1 2
Dany_boy
acum 12 ani
129
3 329 vizualizări
Noul IPhone 3G S(speed) în iOS  
Deschis de dorinzanfir ⋅ acum 15 ani 1 2 8 9
vali191991
acum 12 ani
4
2 105 vizualizări
iPhone 3G Problem, nu iese din recovery mode în iOS  
Deschis de kayla ⋅ acum 13 ani
btz
acum 13 ani
0
304 vizualizări
need help with iPhone 3G în Modding iPhone  
Deschis de btz ⋅ acum 13 ani
cine e aici?
Subiectul a fost creat la .
versiunea desktop
0.023⋅4⋅0