Autentificare
facebook MW pe Facebook
twitter MW pe Twitter
© Mobilewave.ro
versiunea desktop
Inițiator acum 11 ani
ov1d1u
MW Moderator
Ultimul acum 8 ani
Bunyan
MW Lurker
Cauta in topic
Unelte topic
Dacă vă place acest articol trimiteți mai departe!

Windows vs. Linux

2 477 vizualizări
140 răspunsuri
modoran
MW Addicted
7605 mesaje
din 26/01/2006
33 aprecieri
24 aprilie 2010, 23:56:56
Uneltele de genul asta sunt disponibile in varianta server 2008, nu are de ce sa puna Microsoft utilitare de consola in win7 ca nu le foloseste utilizatorul obisnuit.
Si oricum nu era mare branza sa fie folosit utilitarul cp, find, rm si multe altele ca e portat si pe windows (merge doar impreuna cu mingw10.dll)
Publicitate
Publicitate
EviL
MW Moderator
3089 mesaje
din 25/11/2005
181 aprecieri
24 aprilie 2010, 23:59:47
nu aveam nici o versiune win server in retea :( , la portare nu m-am gandit ... m-a cuprins doar o furie asupra lipsei de pe platforma win
JokerBoy
MW Addicted
4952 mesaje
din 21/07/2005
21 aprecieri
27 august 2010, 02:30:03
Laurex
Începător
10 mesaje
din 03/10/2006
21 decembrie 2010, 22:14:21
Pentru mine ca grafician linux e egal cu 0. Pentru un admin de retele, de servere, etc, windows e egal cu 0.
Si nu prea cred ca e corecta afirmatia ta! Sau cel putin sunt exceptii ce se abat de la ea si merita luate in considerare.
E aiurea sa comparati aceste sisteme. Cand vine vorba work fiecare e pe felia lui si nu se pot detasa!
Dar va place sa spalati varza aiurea! "linux e mai bun ca eu lucrez cu servere si dau comenzi din consola...".
Ok...si cu ce ma ajuta pe mine daca un client imi cere sa ii fac o reclama video de la 0 cu editari foto, animatii 3d si compozitie speciala plus compozitie si editare de sunet? Ma ajuta o laie!
Asa cum nu ajuta win-ul pe unul care vrea sa faca firma de webhosting...ca doar nu o sa faca serverele pe win (doar daca e tampit)!
"eu am doar partitii de 2k...sunt prosti cei ce au partitii mari". Eu am fisiere mai mari de 4gb...le dau split sa umplu mai multe partitii cu ele?
Sau cumva utilizator de windows nu inseamna altceva decat mess, winamp si bsplayer?
...
fara sa te superi pe mine,tipul la care am vazut prima data in viata mea linux(open suse10.2) era grafician portat de pe windows(din motive de licente imi pare).Lucra cu gimp si inkscape si chiar in momentul ala facea niste bannere de 4:3 m.L-am intrebat de ce nu foloseste Photoshop+win si mi-a explicat simplu "Nu am nevoie,tot ce plateam inainte,acum am gratis".Problema e cat esti de obisnuit cu un program,sau mai bine zis cat de dornic esti de schimbare.
PS pt video editare erau kino si cinelerra(din amintiri)
ADS
MW Addicted
4824 mesaje
din 14/11/2005
27 aprecieri
31 decembrie 2011, 05:00:27
Folosesc de ceva timp Fedora 16 Verne, mai mult fortat decat de buna voie. Defapt toate lucrurile mai importante din viata mea, care cereau o decizie hotarata, le-am facut oarecum tot fortat. Ca vrei, ca nu vrei, atunci cand nu mai ai alternative esti obligat sa iei decizia care trebuia luata cu mult timp in urma.
Unii dintre voi ma cunoasteti ca un fan Windows, adevarul e ca am si fost pana de curand cand mi-a crapat hard diskul, un WD de 160. Aveam la colectie ceva CD/DVD-uri cu diferite distributii Live Linux, printre care si Puppy, asa ca am folosit o perioada acest sistem. Asta pana intr-o zi cand a cazut si DVD -RW la datorie.
Din toate relele, partea buna e ca detin un hard extern pe USB, adata de 250 GB. Pe un DVD aveam scrise mai multe imagini de Linux cu aplicatia SARDU, printre care si Fedora 14. De atunci am prins drag de Fedora. Intre timp am instalat ultima versiune, de pe un stick cu ajutorul programului Fedora LiveUSB Creator. Sunt mai multe programe care iti configureaza si instaleaza automat codecurile necesare, amintesc doar de Fedora Utils.

Nu va povesteam nimic din cele de mai sus, insa recent am citit un articol,
De ce software-ul nu trebuie sa aiba proprietari scris de Richard Stallman. Asta ma facut sa scriu randurile astea si va indemn si pe voi, instalati si folositi software liber.
Bunyan
MW Lurker
386 mesaje
din 28/10/2008
04 ianuarie 2012, 13:27:55
Dacă producătorii plăcior video ATI ar fi atât de amabili
să ofere drivere ATI și pentru FreeBSD, așa cum au binevoit acei de la NVIDIA, eu le-aș fi fost nespus de recunocsător și nu mi-ar păsa ca softwtware-ul este CLOSED SOURCE.
Înapoi la Linux
Topicuri similare
PhenNnom
acum 10 ani
41
1 273 vizualizări
Linux pe Windows Smartphone în Discuții tehnice Windows Smartphone  
Deschis de GABBO ⋅ acum 13 ani 1 2 3
ov1d1u
acum 11 ani
30
2 603 vizualizări